Domů > GPS sledování aut > GPSeye - jednoduché sledování aut

GPSeye - jednoduché sledování aut

Sledování aut je v současné době jedním z nejčastějších využití GPS technologií, což znamená že tato kategorie nesmí v našem magazínu chybět. Dostali jsme příležitost otestovat systém polského výrobce. Mají v nabídce i přenosnou jednotku, která nevyžaduje montáž do vozidla a je tedy ideální na testování. Stačí mít v autě zásuvku 12V.

Příjem signálu GPS

Schopnost přijímat co nejpřesněji signál GPS je základ k tomu aby sledovací jednotka správně fungovala, proto tímto bodem začínám. Jednotku jsem měl umístěnou v zavazadlovém prostoru karoserie hatchback, kde je tedy nad ní pouze plastová polička a šikmé zadní sklo. Pro příjem GPS signálu velmi dobré předpoklady. Když jsem se podíval na záznam trasy, tak to na první pohled vypadalo dobře ale po přiblížení jsem zjistil že i když chvílemi jednotka zaznamenávala polohy přesně, tak někdy i velmi dlouhé úseky spojila přímkou, což znamená že pravděpodobně neměla signál GPS. Stávalo se to i v místech, kde není v okolí hustá zastavba vysokých domů, která teoreticky může signál GPS snížit. Nezlepšilo se to ani když jsem jednotku dal kolegovi do auta, tentokrát přímo pod čelní sklo které není nijak pokovené. Dokonce mi to na konci testování ukázalo nějakou polohu ve Francii, kde jsem vůbec nebyl, a byla propojená přímkou s nějakým místem v ČR.

gpseye-sledovani-aut/spatny-prijem-gps.jpg

On-line sledování auta

Právě v kolegově autě jsem zjišťoval jak funguje online sledování, protože jem měl možnost se dívat na sledování on-line a vyhodnotit jak často se aktualizuje poloha. Měl jsem to štěstí že jsem se díval zrovna ve chvíli kdy sledovací jednotka chytala signál dobře a na stopkách jsem měřil intervaly zobrazování nové polohy. Nepodařilo se mi zjistit žádné kulaté číslo, protože jednotlivé intervaly se lišily ale pohybovalo se to kololo 20 sekund, což je výborná hodnota. On-line sledování tedy hodnotím pozitivně, za předpokladu že jednotka správně přijímá GPS.

Přihlášení do sledování ve webové aplikaci

Téměř celé testování mi komplikovalo to, že mi ve Windows při zadání webové adresy pro sledování aut vyskočilo varování o chybném bezpečnostním certifikátu. Odvážil jsem se tedy web spouštět pouze v systému Mac OS X, který považuji za lépe zabezpečený. Při práci s webovou aplikací GPS eye mi ale ve webové adrese svítilo označení protokolu HTTPS červeně, což mě upozorňovalo že něco není v pořádku. Provozovatel systému však chybu opravil, protože ke konci testování to již bylo v pořádku.

gpseye-sledovani-aut/mac-https-chyba.jpg

Funkce webové aplikace

Dá se říci že kromě on-line sledování, zobrazení historie jízd na mapě nebo exportu jednotlivých GPS poloh do tabulky XLS, žádné jiné funkce nemá. Práci s webovou aplikací mi stěžoval i fakt že zatím není v češtině, i když je to v plánu a údajně by měla být během několika týdnů dokončená. Já jsem si musel vystačit s polštinou, angličtinou, němčinou nebo ruštinou a z těchto jazyků mi je nejbližší angličtina. Knihu jízd jsem ale hledal marně a pravděpodobně v aplikaci vůbec není, protože jsem vyzkoušel všechny ikonky a radil se i s člověkem který mi sledovací jednotku půjčoval. To co mi poradil nebyla kniha jízd ale historie jízd na mapě. Chybějící kniha jízd je velký nedostatek a znamená to že se tento systém hodí pouze k on-line sledování nebo zpětné kontrole jízd.

Kontrola historie jízd, zobrazení jízd na mapě

Samotné zobrazení míst na mapě musím pochválit. Jedinou výtku mám k přibližování, protože když kliknu na + , tak se mi přiblíží jiný detail než to co je uprostřed mapy a já musím posouvat mapu a hledat detail na který se chci podívat. Příjemně mě ale překvapilo barevné rozlišení rychlostí na mapě, které jsem zatím viděl jen u jednoho systému. Uspořádání barev by ale šlo uspořádat lépe, aby to dávalo smysl a chybí tam barva pro vyšší rychlosti, která by pomohla odhalit agresivní styl jízdy řidiče.

gpseye-sledovani-aut/barvy-zobrazujici-rychlosti.jpg

Cena zařízení a služeb

Nebyla mi sdělena cena zařízení, pokud se mi podaří ji zjistit, tak ji doplním. Jako nevýhodu vnímám nutnost použití vlastní SIM karty, za kterou jsem platil 350,-Kč/měsíc pouze za datový paušál v ČR, což není nízká cena za sledování auta. Je možné že by stačil i menší tarif, ale neměl jsem možnost si to ověřit. Každopádně za 350,-Kč bez DPH některé firmy nabízejí on-line sledování i v zahraničí.

Závěr - k čemu lze použít sledování aut GPS eye

Pokud od sledování aut očekáváte i elektronickou knihu jízd nebo kontrolu pracovní doby zaměstnanců v terénu, tak GPS eye není systém pro Vás. Knihu jízd tento systém nevytváří a informace o časech začátku a konce jízdy sice lze dohledat ale je to složité. Nezískáte jednoduchý přehled, kde to vidíte na první pohled. Sledování aut GPS eye je tedy použitelné pouze k on-line sledování vozidel a kontrole trasy.

  • Anketa


  • Archiv



  • Fotogalerie

    Garmin ecoRouteNavigace GARMIN nüvi 1310 LifeTimeEconomy Run 2012 – srovnání s jiným vozem než Škoda