Domů > GPS navigace do auta > Navigace GARMIN nüvi 1310 LifeTime - recenze

Navigace GARMIN nüvi 1310 LifeTime - recenze

Navigace GARMIN nüvi 1310 ČR LifeTime se již od minulého roku nevyrábí a není tedy v prodeji ale můžete na ni narazit například v bazarech. Nejde o klasický test, spíše o dlouhodobou recenzi, protože jsem tuto navigaci používal téměř 2 roky.

Před navigací GARMIN nüvi 1310 jsem používal typ nüvi 205, což byl v té době úplně základní model. GARMIN nüvi 1310 sice také patřil mezi levnější modely značky, ale nebyl to úplně základní model. Měl již 4,3" širokoúhlý displej a ve výbavě měl navíc například bluetooth, což teoreticky umožňovalo navigaci používat i jako handsfree. V praxi však byla tato funkce nevyužitelná.

navigace-garmin-1310.jpg

Výhodou modelu nüvi 1310 proti již zmiňovanému nüvi 205 byly, jak už plný název napovídá,  jsou mapy LifeTime, které v současné době mají všechny navigace značky GARMIN. Po celou dobu životnosti přístroje tak máte přístup k aktuálním mapám, takže stačí vždy připojit navigaci přes USB k počítači a stáhnout si aktuální mapy. Tento model měl sice jen mapy ČR, ale jelikož navigaci používám hlavně při pracovních cestách po ČR, tak pro mě tyto mapové podklady byly dostačující. Důležité pro mě bylo, že jsem je mohl udržovat stále aktuální.

garmin_1310/122032.jpg

Na této navigaci jsem poprvé otestoval funkci GARMIN ecoRoute, o které se můžete dočíst v samostatném článku. Součástí této funkce je i možnost volby úsporné trasy, kterou však po zkušenostech s touto funkcí nedoporučuji. Myslel jsem že tato funkce vypočítá trasu, která bude rozumným kompromisem mezi nejkratší a nejrychlejší trasou. Výsledek však je takový že je to nejkratší trasa, která se navíc vyhýbá dálnicím (předpokládá že při dálniční rychlosti je vyšší spotřeba) a naopak Vás občas provede i nějakou tou nezpevněnou cestou. Tuto volbu tedy nedoporučuji používat.

garmin_1310/zkratka-v-dobrisi.jpg

Naopak další funkce přidružená k ecoRoute je zajímavá a rád jsem ji používal. Jde o funkci která umožňuje zadávat každé tankování a následně Vám vypočítá spotřebu od předchozího tankování. Předpokládá že tankujete vždy plnou nádrž ale pokud tomu tak není, tak výpočet samozřejmě není přesný.

garmin_1310/190540.jpg

Kromě okamžité zpětné vazpě ohledně výše spotřeby, která má význam hlavne v případě že nemáte palubní počítač, se tímto zadáváním také zpřesňuje odhad Vaší spotřeby pomocí hodnocení stylu jízdy. Zároveň se veškerá tankování ukládají a můžete si je stáhnout do počítače ve formátu CSV. Je však nutné dodat, že si budete muset také zvyknout na zvláštní názvosloví, vzniklé pravděpodobně nepříliš povedeným překladem z Angličtiny. Například spotřebě paliva GARMIN říká "úspora paliva".

garmin_1310/139550.jpg

Volby tras jsem již zmínil výše v souvislosti s volbou úsporné trasy, kterou nedoporučuji. Další volba je nazvaná "kratší vzdálenost" a její cíl tedy je nejkratší trasa. Tuto funkci jsem někdy používal ale je nutné počítat s tím, že Vás navigace může vést opravdu úzkými vedlejšími cestami. Přikládám fotografii ze zkratky mezi Děčínem a Ústím nad Labem.

garmin_1310/z-decina-do-usti-nad-labem.jpg

Pokud chcete jet rychlou a pohodovou trasu, tak doporučuji používat volbu "rychlejší čas" která se mi osvědčila. Většinou vedla po hlavních silnicích a dálnicích. Někdy jsem sice měl pocit že by šla zvolit rychlejší trasa nějakou zkratkou přes vedlejší silnice, což jsem i v místech kde to znám dělal, ale neriskujete tím to, že Vás navigace zavede někam na úzké vedlejší cestičky, nebo snad na polní cestu jako v případě volby úsporné trasy.

garmin_1310/311625.jpg

Závěrem tedy mohu říci, že jde o velice dobrou navigaci. Má sice svoje mouchy, ale když od ní nečekáte zázraky tak Vás dovede do cíle bez bloudění. Já jsem ocenil to že umožňuje propojení se systémem pro sledování aut a zasílání tras z počítače. Moje testování ukončila až porucha, po které mi GARMIN vrátil peníze a já jsem si koupil novější model. Jinak bych ji používal dále, protože moje potřeby naplňovala.

  • Anketa


  • Archiv



  • Fotogalerie

    Garmin ecoRouteNavigace GARMIN nüvi 1310 LifeTimeEconomy Run 2012 – srovnání s jiným vozem než Škoda