Domů > Ostatní > Garmin ecoRoute - pomůcka k úspoře paliva

Garmin ecoRoute - pomůcka k úspoře paliva

Funkci GARMIN ecoRoute jsem měl možnost poprvé vyzkoušet již na navigaci GARMIN nüvi 205. Zde ale ještě nebyla tak propracovaná, jako v novějších navigacích. Podrobnějšímu testu jsem ji tedy podrobil až v navigaci GARMIN nüvi 1310.

Výpočet úsporné trasy ecoRoute

První funkcí, kterou jsem zkoušel je výpočet úsporné trasy. Těšil jsem se na to, že půjde o rozumný kompromis mezi nejrychlejší a nejkratší trasou. Tato funkce mě však zklamala. Sice mě navigace 1310 již nevodila po polních cestách, ale i tak jde v podstatě o nejkratší trasu, ze které jsou navíc vynechané dálnice. Navigace předpokládá že na dálnici kvůli vyšší rychlosti bude i vyšší spotřeba ale na dálnici se dá jet takovou rychlostí, že jedu úsporně. I když chcete jezdit úsporně, tak je tedy lepší volit nejrychlejší trasu, protože ze zkušenosti vím, že tam se dá většinou dosáhnout nejnižší spotřeby. Předpokládám ale, že tento problém s výpočtem úsporné trasy by měl vyřešit kabel ecoRoute HD, díky kterému bude navigace vycházet ze skutečných údajů o spotřebě v různých režimech. Jaká je realita poznám, až budu mít příležitost tento kabel otestovat.

ecoRoute - hodnocení stylu jízdy

Další funkce GARMIN ecoRoute je hodnocení stylu jízdy. Tato funkce již je mnohem přínosnější. Hodnotí rychlost, zrychlení a zpomalení a počítá celkové hodnocení stylu jízdy z hlediska správné rychlosti a plynulosti, což má výrazný vliv na spotřebu. Já jsem tuto funkci testoval v rámci tréninku na EconomyRun 2011, což je soutěž ve spotřebě paliva, které se jako redakční posádka GPS-magazin.cz zúčastníme. Původně jsem si myslel, že celková spotřeba je jakýsi průměr nebo vážený průměr předchozích veličin a že tedy musím dosáhnout ve všech hodnocených veličinách co nejlepšího výsledku. To by nebylo tak vypovídající, protože většinou se vyplatí přiměřeně rychlý rozjezd, abych co nejdříve dosáhl cestovní rychlosti a zařadil nejvyšší rychlostní stupeň. První ostrý test této funkce jsem uskutečnil na trase, která vedla 12km po Praze, 19km po dálnici a následně 13km po silnicích druhé a třetí třídy. Vzhledem k tomu že to bylo v neděli, tak jsem nebyl omezen například kolonami v Praze.

Jak GARMIN ecoRoute hodnotí

Každou z veličin funkce GARMIN ecoRoute boduje od 0 do 99 bodů. Čím více tím lépe. Rozjezdy a zpomalení musí být co nejplynulejší. Rychlost závisí na parametrech vozu, které si nastavíte, ale u mě se ideální rychlost (99bodů) pohybuje mezi cca 75km/h a 92km/h. Poté bodování klesá, ale mezi cca 105km/h a 109km/h je ještě jedno krátké pásmo ideální rychlosti. To jsem využíval na dálnici, ale je to těžké, protože je potřeba držet stálou rychlost s minimálními výchylkami. Při tomto testu jsem měl celkové hodnocení 91, rychlost 92, zpomalení 88 a zrychlení 86. Uvědomil jsem si ale že systém hodnotí mnohem reálněji než jsem si myslel a rozhodl jsem si to ověřit o pár dní později na trase z Kladna ke Kolínu, tedy převážně po dálnici. Při udržování ideální stálé rychlosti po většinu cesty jsem dosáhl celkového výsledku 97, rychlost 92, zpomalení 81 a zrychlení 89.

Výpočet hodnocení GARMIN ecoRoute mě příjemě překvapil

Z výše popsaného druhého výsledku jasně vyplývá, že nemůže jít o průměr. Přestože jsem ani jednu veličinu neměl na maximu, tak se celkové hodnocení blížilo maximu. Vím že jsem jel opravdu úsporně, což dokazuje i výsledná spotřeba 5,1l/100km po dotankování. Nebylo to jen za tyto 2 jízdy ale bylo tam mezitím i několik jízd po Praze ve špičce. Vzhledem k normované kombinované spotřebě 5,9l/100km to je tedy velmi dobrý výsledek, který ukazuje přínos funkce GARMIN ecoRoute.

Vyplatí se používat GARMIN ecoRoute?

GARMIN ecoRoute má i další funkce, jako například zapisování tankování a následné vypočítání a zaznamenání průměrné spotřeby, nebo výpočet a záznam odhadované spotřeby, kterou počítá dle stylu jízdy, zadaných informací i reálných dat z předchozích tankování. Klíčovou funkcí ale dle mého názoru zůstává hodnocení stylu jízdy, které Vám může ušetřit spoustu peněz. Dobrá zpráva je i to, že touto funkcí jsou vybavené všechny nové navigace GARMIN.

  • Anketa


  • Archiv  • Fotogalerie

    Garmin ecoRouteNavigace GARMIN nüvi 1310 LifeTimeEconomy Run 2012 – srovnání s jiným vozem než Škoda